Hindbærsnitter go home.
I mange år har min yndlings kage været hindbærsnitten men ikke længere. Lidt mere bid og en dejlig skøn smag af fersken og jordbær har nu banket hindbærsnitten ned på en anden plads.
Ja navnet er det bedste men det er nu hvad det er. Det er en hindbærsnitte bund med en crumble på toppen og en skøn blanding af jordbær og søde ferskner i midten med en hvid glasur på toppen.
Denne opskrift er også meget nemmere at lave en hindbærsnitten og den tager kortere tid. Win win.
Egentlig er det også en snitte dejen man bruger til toppen du tilsætter bare lidt brun farin, havregryn (jeg bruger grovvalsede men du kan sagtens bruge fint) og lidt hakket mandler.
Den kan opbevares i bøtter og kan holde sig i 2-3 dage.
Start med at samle dejen og tag 1/3 fra med det samme.
Hindbærsnitter go home.
I mange år har min yndlings kage været hindbærsnitten men ikke længere. Lidt mere bid og en dejlig skøn smag af fersken og jordbær har nu banket hindbærsnitten ned på en anden plads. Ovnen tændes på 180 grader. Start med at røre mel, sukker, bagepulver, salt og smør sammen. Det er ret tørt, tilsæt æg og vaniljesukker. I et fad (35cmx25cm) med bagepapir puttes 2/3 dele af denne dej i. Den skal masses rundt og flad i hele bunden. Ferskner og jordbær skæres i små stykker og puttes i en skål. Tilsæt mel og flormelis og rør godt rundt. Frugten fordeles i fadet med den flade dej. Den sidste 1/3 af dejen skal have tilsat brun farin, hakket mandler og havregryn. Det fordeler du på toppen af frugten. Den bages i 40 min til den er lidt gylden på toppen. Lad den køle lidt af inden du begynder at skære den i snitter.Fersken og jordbær crumblesnitter
Ingredienser
Instruktioner
Tak fordi du følger med her på min lille mad / hygge blog.
Hvis du skulle få lyst til at dele denne opskrift på fersken og jordbær crumblesnitter på de sociale medier ville jeg blive så utrolig glad.
Del endelig gerne billeder hvis du laver en af mine opskrifter det giver en lille madblogger så utrolig meget glæde 😉
Du kan se alle mine billeder på min instagram profil lige her og følge lidt med i hvad jeg laver af mad i hverdagen.
God madlavning.
Kathrine